ŠOLSKA TURISTIČNA AGENCIJA VABI V ZAČINJENE OKUSE MEHIŠKE KUHINJE
Bi potovali na Sicilijo? Poskusili arabsko kulinariko? Ali pa Japonsko? Ste za ruske kulinarične specialitete? Sedaj je pravi čas za virtualno kulinarično potovanje. Naša Šolska turistična agencija KULT316, ki deluje pod okriljem BIC Ljubljana, je v času, ko zaradi varovanja zdravja ostajamo doma, pripravila kulinarične potopise s preizkušenimi recepti, ki naj vam bodo navdih za naslednje potovanje. Pridružite se nam in postanite turist gurman (t.i. foodie) kar iz domače kuhinje in naslonjača v vaši dnevni sobi.
Vsak teden bomo objavili novo virtualno kulinarično popotovanje.
Tokrat smo za vas pripravili mehiško kuhinjo.
V zadnjih letih smo turisti iskalci - ne samo kulturnih in naravnih znamenitosti na novo odkritih destinacijah - ampak predvsem iskalci celovitih doživetij. Na področju kulinaričnega turizma se je v zadnjih letih oblikoval poseben tip turista gurmana, t.i. foodie, ki so se mu prilagodile tudi turistične destinacije in lokalni ponudniki. Hrana je postala sredstvo za promocijo lokalne hrane, prehranjevalnih navad in lokalnih specialitet. Po podatkih Svetovne turistične organizacije, danes turist na potovanju za hrano in pijačo nameni skoraj 40 % vsega denarja. Kulinarični turizem je ena izmed zvrsti turizma, ki je najbolj v vzponu
DEŽELA, KI POZNA VEČ KOT 100 VRST ČILIJA
Mehiška kuhinja ima v svojih jedeh veliko koruze, čokolade in fižola. Kot pika na i je pekoči čili, ki ga posebej radi dodajajo čokoladi. Čili je začimba, ki prevladuje v vseh jedeh, dodajajo pa tudi koriander, origano, kumino in cimet. Veliko mehiških jedi vsebuje čebulo in česen, pa tudi veliko mesa. A za vegeterijance je poskrbljeno, buče, avokado, sladki krompir, guave, ananas in papaja je le nekaj sestavin, ki jih uporabljamo v brezmesni kuhinji. Riž pa so na njihove krožnike prinesli Španci.
Skozi zgodovino so domačini razvili jedi iz lokalnih sestavin, pozna pa se tudi vpliv Špancev, ki so se naseljevali v Mehiko. Na pestrost kuhinje vpliva tudi velikost države, saj se jedi razlikujejo tudi iz katere regije prihajajo. Kuhinja Mehike je tako skupek ameriške, indijanske in španske kulture ter na ta način odlično kaže, kako življenje ljudi vpliva na preobrazbo kuhinje in kulture neke dežele. Mehičani svojih jedi ne jemljejo le kot obrok prehrane, z njimi povezujejo druženje, socialno življenje ter festivale. Tradicionalna mehiška kulinarika je zaradi velikosti države in geografske raznolikosti zelo pestra in raznolika. V severnem delu uživajo veliko govedine in ovčjega mesa, v obmorskih krajih prevladuje morska hrana, jugovzhodna Mehika je znana po pikantni zelenjavi in piščančjih jedeh, odročne vasice v džungli pa slovijo po nenavadnih jedeh, v katerih se znajdejo celo klopotače, plazilci, pajki in številni drugi insekti.
S hrano je povezano veliko njihove tradicije, če omenimo samo praznovanje dneva mrtvih, ko se za pokojne pripravi posebne jedi in sladice in se jih nato odnese na grobove.
MMM, ČOKOLADA ...
Čokolada velja za pomemben del mehiške kulinarične zgodbe. Poznali so jo že Maji in Azteki, imenovali pa so jo xocoatl, kar pomeni pena in voda. Kakavov strok je veljal za simbol življenja in so ga vrezovali v kamne palač in templjev. Iz kakavovih zrn so mešali pijačo, ki so ji dodajali začimbe, sam napitek pa je pomenil izvor duhovne modrosti in energije. Čokolada je postala priljubljen napitek na porokah in pred boji, ko so jo bojevniki pili za moč in duhovno podporo. Zanimivo je, da so vroč napitek pili z vodo in ne z mlekom, kot ga poznamo danes.
Tudi danes čokolada ostaja kraljica okusov in Mehičani jo dodajajo vrsti jedem, za nas tudi v malce čudni kombinaciji z mesom, pekoče čokoladne čilijeve omake kot dodatek, a vedno se lahko posladkate z vročo čokolado in napitkom champurrado, ki ga velikokrat postrežejo za zajtrk. Začinjen je s cimetom, janežem in vaniljo, ponavadi pa je postrežen s churrosi oziroma neke vrste ocvrtim pecivom.
enchilade, burritosi, chimichange, taquitosi
Če boste potovali v Mehiko ali zgolj obiskali katero izmed mehiških restavracij pri nas, ja, potem je treba preizkusiti vse jedi iz fižola, recimo: frijoles pintos, frijoles negros, jed iz črnega fižola, zelenjave in začimb, frijoles charros, guacamole oziroma avokadova pomaka, ki jo strežejo h krompirju, različnim tortiljam in k zelenjavi. Zelo razširjena sestavina v mehiški kuhinji so tortilje iz koruze ali pšenice, iz katerih so narejene enchilade, burritosi, chimichange, taquitosi ...Mehiške jedi so ponavadi postrežene z različnimi omakami, nekatere so bolj, nekatere pa manj pekoče. Sestavine in skupne poteze delajo mehiško kuhinjo zelo prepoznavno in hkrati različno glede na pripravo.
Čiliji so ena od osnovnih sestavina mehiške kulinarike. Poznajo več kot 100 različnih vrst, za posamezne jedi pa navadno uporabljajo samo točno določeno sorto čilijev, saj bi druge sorte lahko povsem porušile usklajenost okusov. Velike plodove sorte poblanos pripravljajo kot zelenjavo in jih pogosto polnijo z različnimi nadevi, sorti jalapeno in serrano sta primerni za salse in nadeve, posušene plodove sort ancho in pasilla pa pogosto meljejo in uporabljajo za zgoščevanje jedi in omak.
Med tradicionalne elemente mehiške kuhinje v širokem pomenu pa gotovo sodi tudi tequila, ena izmed najbolj poznanih mehiških pijač, ki se po svoji ostrini povsem sklada z začinjeno mehiško hrano.
RECEPTI MEHIŠKE KUHINJE
Za vas smo pripravili nekaj enostavnih receptov brez mesa, količine so prirejene za 4 osebe.
TORTILJE
- 250 g moke
- 150 ml vroče vode
- Ščep soli
V posodo stresemo moko in jo prelijemo z vročo vodo, dodamo sol in zgnetemo v testo, da je gladko. Testo razdelimo na 8 kroglic, jih tanko razvaljamo v kroge in spečemo na vroči ponvi na obeh straneh. Sproti jih nadevamo z nadevom, saj se drugače rade lomijo.
GUACAMOLE OMAKA
GUACAMO
- 2 zrela avokada
- 3 stroke česna
- 2 žlici kisle smetane
- 2 žlici limoninega soka
- 2 ščepca soli
- 2 ščepca čilija v prahu
Česen olupimo in drobno sesekljamo.Avokado po dolžini prerežemo na pol in odstranimo koščico. Olupimo in odstranimo avokadovo meso ter ga damo v skledo, kjer ga pretlačimo, dodamo limonin sok, kislo smetano in sesekljano čebulo. Po okusu dodamo sol in mlet čili ter dobro premešamo.
JALAPENO OCVRTI ČILIJI
- 12 jalapeno čilijev
- 200 g sira edamca ali gaude
- 100 g drobtin
- 2 jajci
- Olje za cvrtje
Čilije operemo, prerežemo na pol in odstranimo semena. Sir naribamo in vsako polovico čilija napolnimo s sirom ter potisnemo skupaj. Jajci zvrkljamo, vanj previdno potopimo polnjene čilije in jih nato povaljamo še v drobtinah. Segrejemo olje in v njem cvremo čilje približno 3 minute, da postanejo zlato rjavi. Postrežemo z omakami guacamole, rdečo salso ali jogurtovo pomako.
ZELENJAVNE TORTILJE V PEČICI
- 8 tortilj
- 2 žlici olja
- 1 drobno sesekljana mlada čebula
- 1 na kocke narezana zelena paprika
- 2 na kocke narezani bučki
- 1/2 čajne žličke origana
- 1/2 čajne žličke mlete kumine
- 100 g sladke koruze
- sol in sveže mleti črni poper
- 175 g naribanega sira
- 1 kisla smetana
Nato vročem olju popražimo čebulo, ko porumeni, dodamo papriko, bučke, origano, kumino in pražimo. Dodamo sladko koruzo in ostale začimbe, če želite pekoče, dodamo še mlet čili. Na koncu zelenjavni zmesi dodamo sir.
Tortilje napolnimo z zmesjo, jih zavijemo, zložimo v pekač, prelijemo s kislo smetano in 15 minut pečemo v pečici segreti na 180 stopinj.
KORUZNA KREMNA JUHA
- 500 g koruze (iz konzerve ali zmrznjene, sveža kuhana)
- 1 rumen korenček
- nasekljan peteršilj
- 2 ščepca soli
- mleti poper
- 1 čebula
- 1 dl sladke smetane
- 2 žlici olja
- nariban edamec
- 50 ml pasiranega paradižnika
Na olju prepražimo nasekljano čebulo, zalijemo z vodo in dodamo narezan korenček, peteršilj, sol, poper in koruzo ter kuhamo do mehkega in zmiksamo s paličnim mešalnikom. Dodamo sladko smetano in odstavimo, serviramo in po vrhu posujemo dve žlici naribanega sira in žlico paradižnika.
ČILI Z MESOM/ CHILI CON CARNE
- 400 g mletega govejega mesa
- 1 rdeča paprika
- 1 zelena paprika
- 1 rumena paprika
- 1 konzerva nasekljanega paradižnika
- 1 konzerva rdečega ledvičastega fižola, sorta kidney
- 1 mala konzerva koruze
- 250 g sesekljane čebule
- 3 čajne žličke orientalske kumine (kumin)
- Svež čili po okusu
- 2 stroka česna
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 500 ml vode
- olje
- cimetova skorja po želji, rebro temne čokolade po želji
Sesekljano čebulo popražimo na olju, dodamo čili v prahu, mleto orientalsko kumino in sesekljane čilijeve stroke ter sesekljan česen. Dodamo mleto meso in pražimo do rjavega. Dodamo konzervo nasekljanega paradižnika. Zalijemo z vodo. Pokrito kuhamo približno 30 minut. Medtem na kocke narežemo paprike. Po pol ure kuhanja dodamo paprike, tofu, fižol in koruzo ter kuhamo pol ure. Občasno premešamo. Na koncu po želji dodamo cimetovo skorjo in rebro temne čokolade.
ZELENJAVNI CHIMICHANGAS
- 8 tortilj
- 150 ml kisle smetane
- 150 g sira čedar ali nacho
- ½ čebule
- 1 strok česna
- 1 zelen čili
- 1 rdeč čili
- 100 gr krompirja
- olje, sol
Operemo in osušimo krompir in čilija. Krompir zrežemo na manjše kockice, čilija pa na kolobarje. Česen in čebulo sesekljamo, sir naribamo. Olje segrejemo in dodamo čebulo, česen in čili. Pražimo pet minut, dodamo krompir in pražimo tako dolgo, da se krompir zmehča. Tortilje položimo na krožnike. Z žlico zajemamo mešanico iz druge ponve in jo polagamo v sredino tortilj, na sredino vsake mešanice pa dodamo še žlico kisle smetane in sira. Zvijemo v žepek ali rolo, da ohranijo obliko in postavimo v hladilnik za uro. Vzamemo ponev, dodamo olje in vanj položime tortilje ter pečemo do zlate barve. Odcedimo na papirnati brisači in ponudimo z omako guacamole.
NACHOS
- 100 g čedar sira
- 1 čebula
- 1 zelena paprika
- 1 svež zelen čili
- 1 japaleno čili
- 1 žlička čilija v prahu
- 150 ml kisle smetane
- ½ skodelice olja
- 1 nachos koruzni čips
Zelenjavo operemo in osušimo s papirnato brisačo. Sir naribamo, čebulo in obe vrsti čilija zrežemo na kolobarje, prej jim odstranimo semena, papriko na trakove.Olje nalijemo v globoko ponev in popečemo nachose ter ga odcedimo na papirnati brisači te rjih nato stresemo v pekač. Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Po čipsu posujemo sir, nato nanj zložimo še kolobarje čebule in zeleno papriko. Enakomerno posipamo s čilijem, nato dodamo še jalapeno in zeleni čili. Z žličko zajemamo kislo smetano in jo enakomerno razporedimo. Za pet minut potisnemo pripravek v pečico, da se sir stopi in postrežemo.
CURROSI
- 1 skodelica moke
- 1 skodelica vroče vode
- 4 žlice masla
- Ščepec soli
- 3 jajca
- 6 žlic sladkorja
- 1 žlička cimeta
- Olje za cvrenje
Pristavimo lonec z vročo vodo, maslom in soljo. Med segrevanjem postopoma dodajamo moko in nenehno mešamo, da ne nastajajo grudice. Ko vmešamo vso moko in postane zmes bolj gosta, zmanjšamo ogenj in v skodelico ubijemo jajca. Jajca razžvrkljamo, vlijemo k testu, vse skupaj dobro premešamo in kozico takoj odstavimo z ognja.Testo vlijemo v vrečko za brizganje in uporabimo zvezdnat nastavek. V dobro ogreto olje v višji posodi stiskamo trakove dolge 5-6 cm in jih ocvremo do zlate barve, ocvrte poberemo iz olja in odcedimo na papirnati brisači. V krožnik stresemo sladkor in cimet, zmešamo in v mešanici povaljamo currose.
Pripravila: Katja Orehek Hati, vodja Šolske turistične agencije KULT316