Strokovni tabor naravovarstvenikov na Obali, Živilska in naravovarstvena šola 2025

Strokovni tabor naravovarstvenih tehnokov na Obali

Dijaki 2. letnika naravovarstvenih tehnikov z BIC Ljubljana, Živilske in naravovarstvene šole so se 26. 3. 2025 odpravili na strokovni tabor na slovensko Obalo. Obalna pokrajina združuje bogastva in lepote, tako naravne kot tiste, ki so delo človeka. 

DAN 1

V jutranjih urah smo se podali proti Krajinskemu parku Strunjan, kjer nas je sprejel naravovarstveni nadzornik, ki je bil poln zanimivih in uporabnih informacij (med drugim nam je zaupal tudi preprost recept za pripravo artičok). Najprej smo se najprej ustavili pri solinah. Tam smo spoznali tradicionalni način pridobivanja soli in pomen tega edinstvenega ekosistema za številne rastlinske in živalske vrste. Nadaljevali smo pot proti znamenitemu Strunjanskemu klifu, kjer smo občudovali razgled na modro Jadransko morje ter se pogovarjali o geoloških značilnostih in procesih, ki oblikujejo to obalo. Po kosilu smo svoje raziskovanje nadaljevali po Debelem rtiču, kjer smo odkrivali naravne vrednote tega območja. Na terenu smo spoznavali rastline, ki so se prilagodile suhemu rastišču in slanemu okolju. Občudovali smo prebujajoče se mediteransko rastlinje ter se učili prepoznavati značilne vrste, ki uspevajo v takšnih razmerah. Dan smo zaključili s sproščenim druženjem in uživanjem v svežem
morskem zraku.

DAN 2

Drugi dan našega raziskovalnega tabora smo začeli z jutranjo telovadbo, ki nas je prebudila in napolnila z energijo za nove dogodivščine. Dopoldne smo preživeli na plaži, kjer smo samostojno raziskovali obalo – opazovali smo rastline in živali obalnega pasu ter preučevali prilagoditve organizmov na življenje v tem okolju.
Po kosilu sta se dve pogumni dijakinji odločili za osvežitev in zaplavali v morju, kar je bilo pravo doživetje! Popoldne pa smo se peš odpravili proti Ankaranu, pri čemer smo skrbeli tudi za naravo – ob poti smo pobirali smeti in tako pripomogli k čistejšemu okolju. Obiskali smo školjčišče, kjer smo spoznali različne vrste mehkužcev. Nazaj smo se vračali čez slani travnik, kjer smo občudovali edinstveno vegetacijo, ki uspeva v tem specifičnem ekosistemu. Dan smo zaključili v prijetnem vzdušju – profesorji so pripravili zabaven kviz, kjer smo preizkusili svoje znanje in se nasmejali ob nenavadnih odgovorih. Večer pa smo preživeli ob harmoniki, družabnih igrah in nogometu, kar je še dodatno okrepilo skupinski duh in poskrbelo za sproščeno vzdušje pred
spanjem.

DAN 3

Tretji dan našega tabora smo dopoldne posvetili ustvarjanju učnih tabel na temo Debelega rtiča. Dijaki so v skupinah raziskovali različne vidike tega območja – od njegove geološke zgodovine in značilnih ekosistemov do biodiverzitete in vpliva človeka na okolje. Zbrana znanja so nato strnili v zanimive in poučne predstavitve, ki bodo pripomogle k ozaveščanju o pomenu tega obalnega območja. Po kosilu smo se odpravili v Škocjanski zatok, kjer smo prisluhnili predavanju o nastanku tega edinstvenega območja, ki je danes največje polslano močvirje v Sloveniji. Spoznali smo različne vrste ptic, ki tam gnezdijo ali se ustavljajo na selitveni poti, ter izvedeli več o degradiranih ekosistemih in pomenu njihove obnove. Med sprehodom po učni poti smo opazovali naravo in prisluhnili zvokom ptic, kar je bil popoln zaključek naše raziskovalne izkušnje.

#bicljubljana

    Powered by

Ostanite v stiku,
prijavite se na našo listo

BIC Ljubljana © 2019. Vse pravice pridržane.

Pravno obvestilo Piškotki