Na BIC Ljubljana tematiki medvrstniškega nasilja v zadnjih letih posvečamo precej pozornosti tako na preventivni ravni kot tudi na ravni ukrepanja, tudi v okviru programa Slovenska mreža zdravih šol.
V šolskem letu 2024/2025 smo na Biotehniškem izobraževalnem centru, Živilski in naravovarstveni šoli izvedli različne aktivnosti, kot so delavnice za preprečevanje nasilja, (tako v šolskem okolju kot tudi izven njega) v sodelovanju z različnimi institucijami in nevladnimi organizacijami.
Preventivne aktivnosti izvajamo na več ravneh:
Izobraževanje in ozaveščanje:
- Zgodnja prepoznava tveganih vedenj (npr. zalezovanje, verbalno nasilje, socialno izključevanje) in ustrezno posredovanje.
- Delavnice in predavanja za dijake o pomenu spoštovanja različnosti, sočutja in reševanja konfliktov. Te delavnice izvajamo sami, pa tudi s pomočjo zunanjih izvajalcev v okviru interesnih dejavnosti (Safe.si, Društvo Ključ, Društvo UP, Društvo za nenasilno komunikacijo…)
- Delavnice policije (delavnice na temo preprečevanja nasilja)
Spodbujanje pozitivne šolske klime:
- Izvajanje delavnic na temo socialnih in življenjskih veščin (učenje samoregulacije, reševanje konfliktov brez nasilja, razvoj empatije).
- Spodbujanje skupinskega dela in sodelovanja med dijaki, kar pomaga graditi medsebojno spoštovanje.
- Uvedba šolskih pravil in vrednot, ki poudarjajo enakost, spoštovanje in medsebojno pomoč.
Vključevanje staršev:
- Povečanje komunikacije med šolo in starši, da bi skupaj opazovali vedenjske spremembe in se odzivali na morebitne težave.
- Predavanja o prepoznavanje in zaustavitev medvrstniškega nasilja za starše na sestankih (Eva Koprivec Safe.si, marec 2025)
Podpora in pomoč svetovalne službe:
- Svetovanje in pomoč učencem, ki doživljajo nasilje, in tistim, ki so agresorji, da se obravnavajo vzroki za njihovo vedenje.
- Delo v timu med učitelji, svetovalnimi delavci in vodstvom šole, da se razvije celostni pristop k reševanju težav.
S skupnimi močmi si prizadevamo za varno in spoštljivo šolsko okolje.