Z veseljem sporočamo, da smo decembra 2024 uspešno zaključili mednarodni projekt ENVIRASMUS (envirasmus.eu). Envirasmus je Erasmus+ KA2 projekt, ki naslavlja zeleno prioriteto (https://www.cmepius.si/mednarodno-sodelovanje/moznosti-sodelovanja/zele…) oziroma okolje in boj proti podnebnim spremembam. Čeprav so prednosti programa Erasmus+ dobro znane, ima tudi negativne posledice za okolje. Zato je pomembna skrb, da je program okolju čim bolj prijazen.
Dosegli smo vse cilje v projektu. Na podlagi predhodne raziskave, kakšne vsebine sploh potrebujemo, smo razvili delavnico pred mobilnostjo, spletno platformo Envirasmus (envirasmus.eu) ter aplikacijo Envirasmus (najdete jo na povezavi https://www.envirasmus.eu/download-app/).
V projektu smo razvili orodja, ki posamezniku omogočajo, da se ozavesti o svojem načinu življenja, o tem kako trajnostnostno živi. Po odprtju aplikacije rešite kratek vprašalnik, ki vam s termometrom prikaže kako trajnostno živite v danem trenutku. Aplikacija v nadaljevanju ponudi izračun ogljičnega odtisa posameznika in pa povezavo do delavnice pred mobilnostjo. Na delavnici pred mobilnostjo udeleženci pridobijo informacije o lokalnih trgovinah s hrano, informacije o trajnostnih načinih prevoza v mestu in državi kamor odhajajo na mobilnost. To izboljša trajnostno vedenje in prispeva k zmanjšanju negativnega vpliva na okolje.
Vsaka partnerska organizacija je pripravila tudi katalog s podrobnimi informacijami o trajnostnih možnostih v mestih projektnih partnerjev. Ti katalogi zajemajo sisteme recikliranja odpadkov, vrste zabojnikov za recikliranje, trgovine iz druge roke, lokalne tržnice, trajnostne restavracije (npr. veganske, vegetarijanske in z ekološko oznako), okolju prijazne prostočasne dejavnosti. Katalogi so bili vključeni v platformo Envirasmus.
Gradivo je bilo zasnovano za dolgoročno in široko uporabo. Projekt ENVIRASMUS smo razvili in izvedli s partnerskimi organizacijami: CIOFS-FP ETS (Italija), Lula Consulting (Italija), Drottning Blankas Gymnasieskola (Švedska), CMA Pays de la Loire (Francija), Mediterráneo Culinary Center (Španija).
Projekt je pripomogel k ozaveščanju in izboljšanju navad glede trajnostnih praks. Projektne rezultate smo intenzivno širili, saj so razvita orodja uporabna za vsakogar, ne glede na stopnjo izobraževanja ali sektor. Rezultati so na voljo v jezikih partnerjev (slovenščina, italijanščina, švedščina, francoščina, španščina) ter v angleščini.
Projekt smo nekatere partnerske institucije že implementirale v naše KA1 mobilnosti, želimo pa si prenesti to dobro prakso zelene priprave na mobilnost tudi v mobilnost zaposlenih.
Dijaki, ki so na mobilnosti svoje vtise beležijo v blogu. Učinek projekta je viden tudi v njihovih zapisih:
»Pred prihodom na Finsko smo se morale poučiti o ekološkem ravnanju z odpadki in varčno uporabo, zato nas preseneča, kako potratna je ta država v resnici. V hostlu nihče ne ločuje odpadkov, te možnosti sploh ni, pa tudi v laboratoriju prav z ničemer ne varčujejo. Če nas bo ta izmenjava kaj naučila, bo to, da začnemo bolj ceniti Slovenijo, saj se nam zdi, da smo ekološko veliko bolje ozaveščeni od njih.« Dijakinje Ajda, Kaja, Maša in Maja